19.1.2026 Liiton Facebook- ja Instagram-tilit eivät ole toistaiseksi käytössä

Meta on keskiviikkona 14.1.2026 estänyt Suomen Akateemisten Naisten Liiton Facebook- ja Instagram-tilien päivittämisen. Tällä estolla on vaikutusta Liiton Facebook-sivuun, Liiton ylläpitämään Facebook-jäsenryhmään ja Liiton Instagram-tiliin. Viimeksi mainittua tiliä ei löydy tällä hetkellä lainkaan Instagramista.

Meta ei ole kertonut syytä estolle eikä ole antanut mahdollisuutta korjata mahdollista erhettä. Traficomin mukaan Meta rikkoo toiminnallaan EU:n digipalveluasetusta. Valitettavasti on kuitenkin vähän, mitä voimme yhdysvaltalaiselle digijätille. Tiedämme jo, että Meta ei salli nykyään sellaisia maksullisia mainoksia, joissa mainitaan esimerkiksi sana ”tasa-arvo”. Tällainen mainos Liitolta hylättiin eston alla.

Odotamme Metan vastausta tekemäämme valitukseen. Toistaiseksi tiedotamme Liiton toiminnasta Liiton verkkosivuilla https://akateemisetnaiset.fi/ ja LinkedInissä https://www.linkedin.com/company/suomen-akateemisten-naisten-liitto. Mikäli Meta ei reagoi valitukseemme tammikuun aikana, Liitto laatii uuden sosiaalisen median viestintästrategian ja tiedottaa siitä jäsenistölle. Liiton järjestämien verkkotapahtumien Zoom-linkit löytyvät Jäsensivuiltamme. Liiton seuraava uutiskirje ilmestyy 2.2.2026.

Autathan jakamaan tietoa tästä:

Käytämme evästeitä kävijäseurantaan ja markkinointiin.